"... Świat narodził się z Chaosu

2017-03-08
"... Świat narodził się z Chaosu. Nikt nie potrafił dokładnie określić czym on był. Z niego wyłoniły sie dwa pierwsze bóstwa: Uranos- Niebo i Gaja- Ziemia. Oni dali początek wielu pokoleniom bogów. .." Człowiek według mitologii jest tworem jednego z tytanów – Prometeusza. Ulepił on istotę ludzką z gliny pomieszanej z własnymi łzami. Natomiast dusza jej pochodziła z ognia niebieskiego.- według Mitologii-.
Według biblii: "Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię ...,w dniu szóstym rzekł : «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!». Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę". I Tak Bóg stworzył kobietę.
Kobiety są muzą dla poetów, matką żołnierze walczących o wolność ojczyznę, obiektem namiętności lub hołubienia, źródłem wojny i bitew.
Za czasów mitologii pamiętamy słynną Helenę Trojańską, którą stała się przyczyną wojnę o Troi, czy któż nie zna historię o Cleopatrę słynną władczyni Egiptu? O kobietach za czasów Średniowiecza śpiewali poematy o niespełnionych miłości tj. "Pieśń o Tristan i Izoldzie", chwalono i walczono o ich względy, tkali liryczne ballady o niespełniona historia namiętność między rycerzem Okrągłego Stołu sir Lancelot a żoną Króla Artura, czy historii miłości słynnego łucznika rozbójnika i szlachcica Robin Hood, walczącego o względy lady Marian.
Po okresie Zakonu Templariuszy na Zachodzie nadszedł okres Inkwizycji. Dla kobiet, które uczyły, leczyły, czy miały wrogów było Polowanie na Czarownic. W okresie Renesansu i Złotego Wieku Odrodzenia, Baroku i Oświecenia kobieta znowu była nie tylko kojarzona z obrazem posłuszeństwa dobroci . W obrazach literaturach i sztucach ukazywane były przede wszystkim jako żony, matki i kochanki. Z jednej strony budziły pożądanie i uwielbienie, a z drugiej zazdrość. Kobiety były natchnieniem wielu artystów, ich muzami.Pamiętamy słynny obrazy Leonarda Da Vinci : Mona Lisa.
Romantyzm to epoka obfitująca się w dziełach literackich, obrazy kobiety i miłości splątują się. Pisano dla kobiet i kobietach, powstają takie słynne dzieła jak: Wichlowe Wzgórza, Emilii Bronte, Jane Eyer -Charlotte Bronte. W Czasie Rewolucji Francuskiej, na parę lat wprowadzono całkowite równouprawnienie płci, dając kobietom te same prawa, co mężczyznom .
Dopiero od 1906 stopniowo wprowadzili prawa kobiet do głosu w Finlandii, Wielkiej Brytanii , Polsce, USA i Szwecji. Wiek XX to ruch feministyczny, stopniowo kobiety wyzwoliły się i powoli walczą o swoich praw. W 1963 roku pierwsza kobieta poleciła do kosmosu na statku Wostok, to Walentina Tierieszkowa – ze Związku Radzieckiego. Margaret Thatcher była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem .
XX w XX i XXI wiek to także rozwinięcie kinematografii i środki masowego przekazy, internet telefony komórkowe i smartfony... Idea piękna i rola kobiet w życiu publicznym zmieniają się z dekadami i stulecia . W przyszłości kobiety będą mogły być spostrzegane jako wojowniczki i władczynie lub nawet cyber-roboty. No cóż zmieniają się z duchem czasu. A na Dzień Kobiet 8-3 zawsze miło jest pisać coś o Kobietach.


(Źródło Internet )
pixel